BANDIRMA PALAS OTEL - BAŞTAŞ GRUP

Tarihi Dokuda Evinizin Rahatlığında

Duyun-ı Umumı binası (Osmanlı dış borçlarını denetleyen kurum) olarak 19.yy başlarında inşa edilen mimarı yapı tarihe tanıklık etmiş ve birçok tarihi olaya ev sahipliği yapmıştır. 1920’de 1. Dünya Savaşı sonrasında işgal altında olan, Bandırma Kurtuluş Savaşı ile birlikte 17 Eylül 1922 yılında Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından düşman işgalinden kurtulur. Bandırma topraklarından kaçan Yunan askerleri içinde bulunduğunuz mimarı yapıya top atışları ve yangınlar ile ciddi hasar bırakmıştır.

1924 Yılında Muhasebe-Hususiye (özel idare) tarafından 1.Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden Mimar Kemaleddin’in öncülüğünde başlayan tadilat iki (2) yıl sürmüş olup 1926 yılında tekrar Bandırma’ya kazandırılmıştır. Dönemin mimari akım etkilerinden olan kurşun kubbe, kurşun saçaklar, saçak altı mukarnaslar, eli böğründe üzerinde bulunan Osmanlı bitkisel motifleri ve Selçuklu geometrik motifleri binaya yeni kimliğini kazandırmış ve ihtişam katmıştır. Ve 1926 yılında üç (3) katlı özel banyolu odalara sahip gazino ve lokantası olan Bandırma’nın en büyük oteli olarak Bandırma Palas Otel hizmete açılmıştır.

1927 yılı Salname’sinde belirtildiği üzere güvenilir liman anlamında olan şehrimize gelen halk ve tüccarların konaklama ve yemek gibi ihtiyaçlarını karşılıyordu. 1940-1951 yıllarında Askeri Hastane olarak hizmet vermesinin ardından, 1951-1960 yıllarında Gar Oteli ve lokanta, 1984-1987 yılları arasında ise iki katı Bandırma Kültür Eğitim Vakfı ve Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermiştir. 1994 yılından 2010 yılına kadar Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığı olmuştur.

Özel İdare’den Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen Bandırma’nın tarihi sembollerinden biri haline gelmiş mimari eser firmamız BAŞ-TAŞ GRUP tarafından kiralanarak restorasyonu yapılmış, iç dekorasyonu tarihi yapısına uygun olarak tasarlanmış ve yapılmıştır. Tarihin bir çok anına tanıklık etmiş olan bu mimari eser Aralık 2018’de geçmişe ve geleceğe ev sahipliği yapmak milli tarihi yaşatmak adına 1926 ‘dan miras Bandırma Palas Otel adıyla hizmete başlamıştır.